To jest praca domowa z informatyki o Adamie Mickiewiczu
Blog > Komentarze do wpisu
Muza Mickiewicza

     Maryla Wereszczakówna, wł. Marianna Ewa Wereszczakówna herbu Kościesza (ur. 24 grudnia 1799  w Tuhanowiczach, zm. 28 grudnia 1863 r.) – szlachcianka, ukochana Adama Mickiewicza, cioteczna siostra Ignacego Domeyki.

      Urodzona w dworze w Tuhanowiczach (obecnie na Białorusi) jako 3. dziecko Antoniego Wereszczaki, marszałka szlachty powiatu nowogródzkiego, i Franciszki z domu Ancucianki, córki sędziego brzeskiego (starsi bracia Michał i Józef). Ochrzczona 1 stycznia 1800 roku w kościele w Worończy, jej chrzestnymi byli Hipolit Domeyko, rejent ziemski nowogródzki, i Anna Wereszczakowa, podkomorzyna nowogródzka, a asystowali Stefan Wereszczaka (mąż Anny) i Karolina Domeykowa (żona Hipolita).

     Latem 1818 lub 1819 roku Adam Mickiewicz przyjechał wraz z Tomaszem Zanem do Tuhanowicz, co zapoczątkowało wzajemną, niespełnioną i nieszczęśliwą miłość do Maryli Wereszczakówny. Niestety Wereszczakówna była wówczas już zaręczona z hrabią Wawrzyńcem Puttkamerem herbu Bradacice (wł. Wawrzyniec Stanisław Jan hr. Puttkamer z Wersowiczów Siekierka), z którym wzięła ślub w 1821 i zamieszkała w majątku w Bolcienikach. Sąsiednim majątkiem w Płużynach zarządzał Michał Wereszczaka, przyjaciel Adama Mickiewicza; po ślubie Maryli zamieszkała tu jej matka, Michał zaś przejął Tuhanowicze. 1 sierpnia 1821 w Cyrynie Mickiewicz (jako profesor szkół kowieńskich) z hrabiną Puttkamerową trzymali do chrztu Franciszka Sakowicza.

     Zarówno w Płużynach, Tuhanowiczach i Bolcienikach bywał Adam Mickiewicz, w Płużynach w sierpniu 1821 przy okazji imienin ukochanej Mickiewicza powstawała Świtezianka. Wereszczakówna była ponadto adresatką wiersza Do M***, upamiętniona w Balladach i romansach i w IV części Dziadów.

     W czerwcu 1833 roku Puttkamerowie Maryla z Wereszczaków z mężem Wawrzyńcem byli tymczasowo aresztowani za pomoc udzieloną emisariuszowi Marcelemu Szymańskiemu.Pochowana została na cmentarzu katolickim w Bieniakoniach.


niedziela, 04 listopada 2007, aqu-nia

Polecane wpisy

  • ADAM MICKIEWICZ - biografia, twórczość (całość)

    Najwybitniejszy twórca romantyczny, poeta, publicysta, działacz polityczny, wizjoner. Urodzony w 1798, zmarł w 1855. Urodził się w Nowogródku na Litwie i zawsze

  • Portret Adama Mickiewicza

    Wiktor Hugo: "Mówić o Mickiewiczu, to znaczy mówić o pięknie, słuszności i prawdzie, to znaczy mówić o sprawiedliwości, której był żołnierzem, o obowiązku,

  • Mickiewicz (krater merkuriański)

    Mickiewicz – krater uderzeniowy na powierzchni Merkurego, położony na 23,5° szerokości północnej i na 102,5° długości zachodniej, o średnicy 115 km. Międ


Darmowe statystyki